Międzynarodowy konkurs historyczny
 
 
     
 
Dnia 1 września 1939 roku o godzinie 4:45 rozpoczął się jeden z najmroczniejszych okresów w dziejach ludzkości. Nazistowskie Niemcy bez wypowiedzenia wojny  uderzyły na Polskę  rozpętując II Wojnę Światową. Krwawa łaźnia jaką III Rzesza pod przywództwem Adolfa Hitlera wspólnie z państwami sojuszniczymi zgotowała światu, trwała 6 lat i kosztowała życie około 60 milionów ludzi. Ogrom okrucieństwa, bezwzględności i niepohamowanej żądzy krwi jakim  wykazali się faszyści w różnych częściach świata określić można mianem: amok mordowania.
 
 
Niemal każde państwo na świecie poniosło ofiary w walce z faszyzmem. I chociaż trudno jest porównywać skalę cierpienia ofiar i doznanych krzywd, to jest jeden naród, który doświadczył zdecydowanie największego upokorzenia i okrucieństwa - Żydzi.
 
 
Przez niemieckich nazistów Żydzi zawsze byli uważani za podludzi i niszczeni w sposób bezwzględny. Po wybuchu II Wojny Światowej stali się oni celem masowej eksterminacji na okupowanych przez Niemcy terytoriach. Faszyści i ich poplecznicy nie oszczędzali nikogo: starcy, kobiety i dzieci ginęli w komorach gazowych, paleni żywcem w stodołach, skazani na śmierć głodową w gettach.
 
 
Ofiarami faszyzmu padło około 6 milionów z liczącej 7,3 milionowej populacji Żydów w okupowanej przez Niemców Europie.
 
  To właśnie nazywamy HOLOKAUSTEM.  
 
Dzisiaj czcimy pamięć ofiar Holokaustu i mówimy NIGDY WIĘCEJ. Niech już nigdy nienawiść do drugiego człowieka nie będzie wyznacznikiem działania a miłość i szacunek na zawsze zagości w naszych sercach i umysłach.
 
 
Uczmy się historii żeby już nigdy więcej się nie powtórzyła.
 
 
  Przemysław Pociejewski
  Prezes Zarządu Fundacji IFCAS